Program


Az emlékezés mechanikája | Kudász Gábor Arion előadása | MISZTIKUS UTAZÁS

Az emlékezés mechanikája | Kudász Gábor Arion előadása | MISZTIKUS UTAZÁS

Kudász Emese (1943–2010) festőművész és Kudász Gábor Arion (1978– ) fotográfus Hegyvidék Galériában megrendezett „Misztikus utazás” című kiállításának első kísérőeseménye Kudász Gábor Arion előadása a festőművésznő életéről és a „Memorabilia” című fotósorozatról.

Aktuális előadások



Az emlékezés mechanikája
Kudász Gábor Arion előadása 

Kudász Emese (1943–2010) festőművész és Kudász Gábor Arion (1978– ) fotográfus Hegyvidék Galériában megrendezett Misztikus utazás című kiállításának első kísérőeseménye Kudász Gábor Arion előadása a festőművésznő életéről és a Memorabilia című fotósorozatról.

Kudász Emese festőművész 2010. november 22-én hunyt el. A rákövetkező években fia, Kudász Gábor Arion a teljes hagyatékát feldolgozta és katalogizálta, az emlékezés mechanikáját feltáró egyfajta útmutató létrehozásának szándékával. E munka eredménye a Memorabilia című tárlat és könyv; a tárgyak rendszerének és emlékezetének leltárkönyve. Olyan emlék-kézikönyv, amely kifejezetten objektív és dokumentarista szándékkal készült. Legközelebbi rokona a múzeumi inventár, amely tradicionális szabályok rendszer alapján írja le, katalogizálja és rendezi el a tárgyakat. A kollekció leginkább a reneszánszban kialakult és a 16-18. században kedvelt gyűjteményezési forma, a Kunstkammer (wunderkammer) jegyeit viseli magán. A tudomány és a művészet, illetve az élet szinte minden területéről felhalmozott tárgy-együttesekben békésen megfértek egymással az ásványok, miniatűrök, ötletes találmányok és könyvritkaságok. A világról alkotott tudományos képzetek, a múlt tapasztalata, a tárgyakból levonható következtetések kaptak helyet e sajátos gyűjteményekben. A Memorabilia azonban ezeket az alázatos és alkalmazkodó emléktárgyakat alaposan felforgatja és újrarendezi. 

A művészi kutatás során megbomló, a csakis Kudász Emesére jellemző, általa teremtett és őt körülvevő rend réseiből személyiségének rejtett vonásai és tárgyainak addig ismeretlen összefüggésrendszere bontakozott ki, amelyről utólag már nem állítható bizonyossággal, hogy korábban is létezett-e vagy csak a beavatkozás szüleménye. A gyűjteményképzésre maga az egyedi, sőt néha extravagáns kollekciókat tartalmazó hagyaték szerkezete is alkalmas volt: több száz darab, újságok közé préselt lóhere, évszakok szerint színsorba rendezett ruhatár, üres, porkontúros könyvespolcok, nyomdai nyomóducok és számos papírcetlin a síron túli üzenetek.

Egy évtizede, 2014-ben, a Magyar Fotográfusok Házában nyílt kiállításon több látogatót megdöbbentette, sőt felháborította a hagyatékot a maga tárgyszerűségében megjelenítő fotográfiai nyelv visszafogottsága, egyikük a következőket írta a vendégkönyvbe: „Azt hittük, hogy a Mai Manó Házba egy fotókiállításra jöttünk el, de helyette csak tárgyakat kaptunk.”

Az előadást tartja: Kudász Gábor Arion fotográfus

> Időpont: 2025. április 22. (kedd) 18:00
> Helyszín: Hegyvidék Galéria, 1126 Budapest, Királyhágót tér 10.

Részvételi díj: 1000 Ft, hegyvidéki lakosoknak: 500 Ft
Jegyek kaphatók a https://hegyvidekgaleria.jegy.hu/ oldalon, valamint a Hegyvidék Galériában.
Az eseményekre érkezéskor a lakcímkártya vagy a Hegyvidék Kártya felmutatása kötelező!

Fotó // Kudász Gábor Arion: Színek, videó, 5”

Ajánló


Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!